Jak se připravit na jízdu kole: kontrolní seznam

Jízdní kolo je skvělý dopravní prostředek, který vám umožní rychle a ekologicky se dostat z místa na místo, zároveň si užít zábavu a pohyb. Ale abyste si mohli jízdu na kole naplno užít, je třeba se na ni dobře připravit. Před každou jízdou byste měli zkontrolovat několik důležitých věcí, které zajistí vaši bezpečnost a komfort. Zde je kontrolní seznam, který vám pomůže nezapomenout na nic důležitého:

Pláště

Pláště jsou první věc, kterou byste měli zkontrolovat před jízdou na kole. Správně nahuštěné pláště vám zajistí lepší jízdní vlastnosti, nižší opotřebení a menší riziko propíchnutí. Naopak podhuštěné nebo přehuštěné pláště mohou vést k poškození ráfku, duše nebo pláště samotného. Doporučený tlak plášťů najdete obvykle na jejich boční stěně nebo v návodu k vašemu jízdnímu kolu. K huštění plášťů použijte kvalitní pumpu s manometrem a vhodným ventilkem. Dále si prohlédněte běhoun i bok pláště, zda není někde poškozený nebo proříznutý. Pokud ano, plášť raději vyměňte za nový.

Kola

Kola jsou další důležitou součástí jízdního kola, která ovlivňují jeho stabilitu a plynulost. Před jízdou si proto zkontrolujte, zda jsou kola správně vycentrována, tedy zda se otáčejí rovnoměrně a nepřibržďují o brzdy nebo o rám. Pokud je kolo vyklepané nebo ohnuté, je třeba ho vycentrovat pomocí speciálního klíče nebo svěřit do rukou odborníka. Zkontrolujte také, jestli mají kola správnou vůli, tedy zda se nepohybují stranově v náboji. Pokud ano, je třeba utáhnout kontramatice nebo ložiska. Dále si prohlédněte dráty, které spojují ráfek s nábojem. Dráty by měly být pevné a rovnoměrně napnuté. Pokud jsou dráty povolené nebo chybí některý, je třeba je dotáhnout nebo doplnit.

Brzdy

Brzdy jsou nejdůležitější součástí jízdního kola z hlediska bezpečnosti, protože vám umožňují zastavit v případě potřeby. Před jízdou si proto zkontrolujte, zda jsou brzdy funkční a správně seřízené. Stisknutím brzdových pák na řídítkách byste měli cítit pevný odpor a brzdové destičky by se měly dotknout ráfku rovnoměrně po celé délce. Pokud je brzdový účinek slabý nebo nerovnoměrný, je třeba seřídit brzdy pomocí šroubů na brzdových pákách nebo na brzdových tělesech. Zkontrolujte také, zda nejsou brzdová lanka na koncích roztřepená nebo zrezivělá. Pokud ano, je třeba je vyměnit za nová. Dále si prohlédněte brzdové destičky, zda nejsou opotřebované nebo poškozené. Pokud ano, je třeba je vyměnit za nové.

Rychloupínáky

Rychloupínáky jsou speciální šrouby, které slouží k upevnění kol a sedlovky k rámu jízdního kola. Umožňují rychlé a snadné sejmutí a nasazení kol a sedlovky bez použití nářadí. Před jízdou si proto zkontrolujte, zda jsou rychloupínáky správně dotažené a zajištěné. Rychloupínák by měl být natolik utažený, aby se dal otočit pouze s mírným úsilím. Zároveň by měl být otočený tak, aby nesměřoval dopředu nebo dozadu, kde by mohl být zachycen o nějakou překážku. Pokud je rychloupínák povolený nebo špatně umístěný, je třeba ho utáhnout nebo přetočit.

Řídítka a sedlo

Řídítka a sedlo jsou součásti jízdního kola, které ovlivňují vaše držení těla a pohodlí při jízdě. Před jízdou si proto zkontrolujte, zda jsou řídítka a sedlo správně nastavené a upevněné. Řídítka by měla být v jedné ose s horní rámovou trubkou a měla by být pevně utažená představcem k hlavovému složení. Sedlo by mělo být rovnoběžné s horní rámovou trubkou a mělo by být pevně utažené sedlovkou k rámu. Pokud chcete změnit výšku nebo sklon řídítek nebo sedla, použijte vhodný imbusový klíč nebo francouzský klíč.

Nástavce řídítek a gripy

Nástavce řídítek a gripy jsou doplňky, které slouží k lepšímu úchopu řídítek a k ochraně rukou před otlačeninami nebo odřeninami. Před jízdou si proto zkontrolujte, zda jsou nástavce řídítek a gripy pevné a nepoškozené. Gripy by měly pevně držet na řídítkách a neměly by být prasklé nebo protrhané. Nástavce řídítek by měly být dotaženy imbusovými šrouby a měly by mít na koncích zálepky, které chrání řídítka před poškozením. Pokud jsou nástavce řídítek nebo gripy povolené nebo poškozené, je třeba je dotáhnout nebo vyměnit.

Hlavové složení

Hlavové složení je součást jízdního kola, která spojuje řídítka s vidlicí a umožňuje otáčení předního kola. Před jízdou si proto zkontrolujte, zda je hlavové složení správně seřízené a bez vůle. Způsob, jak to zkontrolovat, je zabrzdění předního kola a současný pohyb řídítek vpřed a vzad. Pokud cítíte nebo slyšíte nějaké klepání nebo posunutí, znamená to, že je v hlavovém složení vůle, kterou je třeba odstranit utažením kontramatice nebo ložisek. Zároveň by se řídítka měla volně otáčet, bez známek jakéhokoliv drhnutí nebo zadrhávání. Pokud je tomu tak, znamená to, že je hlavové složení přetažené nebo poškozené, což vyžaduje uvolnění nebo výměnu.

Kliky a pedály

Kliky a pedály jsou součásti jízdního kola, které slouží k přenosu síly z vašich nohou na řetěz a převody. Před jízdou si proto zkontrolujte, zda jsou kliky a pedály pevné a funkční. Kliky by měly být pevně utažené ke středové ose, která by se měla volně otáčet bez stranové vůle. Pokud je středová osa povolená nebo opotřebovaná, je třeba ji dotáhnout nebo vyměnit. Pedály by měly být pevně utažené ke klice a měly by být namazané. Pokud jsou pedály povolené nebo poškozené, je třeba je dotáhnout nebo vyměnit.

Řazení a řetěz

Řazení a řetěz jsou součásti jízdního kola, které umožňují změnu rychlosti a síly pedálování podle terénu a vašich preferencí. Před jízdou si proto zkontrolujte, zda je řazení a řetěz správně nastavené a udržované. Řazení by mělo jít zlehka a bez přeskakování nebo škubání. Pokud je tomu jinak, je třeba seřídit řazení pomocí šroubů na přehazovačce nebo na řadicí páce. Řetěz by měl být čistý a promazaný speciálním olejem pro jízdní kola. Pokud je řetěz špinavý nebo suchý, může vést k opotřebení nebo poškození převodníků nebo pastorců. Pokud je řetěz opotřebovaný nebo poškozený, je třeba ho vyměnit za nový.

Rám a ostatní

Rám je základní kostra jízdního kola, která drží pohromadě všechny ostatní součásti. Před jízdou si proto zkontrolujte, zda rám nemá žádné praskliny, ohnutí nebo poškození laku. Tyto nedostatky mohou snižovat pevnost a odolnost rámu a vést k jeho porušení. Zvláštní pozornost věnujte místům spojů trubek, které jsou nejvíce namáhané. Dále si prohlédněte ostatní součásti jízdního kola, jako jsou sedlo, držák láhve, blatníky, zvonky, nosiče nebo brašny. Zkontrolujte, zda jsou pevně uchycené a nepřekážejí jízdě.

Závěr

Tímto jsme si prošli některé základní kontroly, které byste měli provést před jízdou na jízdním kole. Pokud budete dodržovat tyto rady, budete mít jistotu, že vaše jízdní kolo je v dobrém stavu a že budete moci bezpečně a pohodlně užívat svého oblíbeného sportu. Přejeme vám hodně štěstí a dobré cesty! 🚲